Водокористування: види та відповідальність за порушення водного законодавства

Води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

 

Відповідно ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

 

Водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

 

Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на прогулянкових суднах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

 

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

 

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

 

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України - порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

 

Згідно ст. 48 КУпАП – за самовільне захоплення водних об'єктів або самовільне водокористування, переуступка права водокористування, а також укладення інших угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право державної власності на води – накладаються штрафні санкції.

 

Цивільно-правова відповідальність полягає у відшкодуванні збитків, завданих внаслідок порушень законодавства  про охорону та використання водних ресурсів.

 

Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування водними об’єктами, засмічення та/або забруднення їх, визначається відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.07.2009 №389, яким затверджено Методику визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

 

Кримінальна відповідальність передбачена ст. 242 Кримінального кодексу України. Санкція даної статті передбачає накладення штрафу від 17 000 грн. до позбавленням волі на строк до п’яти років.

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці