Спалювання стерні – непоправна шкода довкіллю

На Миколаївщині та на Одещині розпочалися жнива – 2024. На жаль, попри заборони, щороку на полях спалюють солому та стерню після збирання врожаю, і мало хто переймається тим, що випалювання може призвести до пожежі на сусідніх полях та знищити урожай. Спалювання стерні на полях залишається поширеною «практикою» серед українських аграріїв. Під час війни чимало угідь і господарств прифронтової зони піддаються обстрілам і умисним підпалам з боку ворога. Та до цього додаються ще й умисні дії наших селян, а іноді й фермерів. Щороку чимало українців «традиційно» порушують закон, спалюючи стерню, луки, пасовища, ділянки степової та іншої природної рослинності. Більшість з них навіть не підозрюють, яку шкоду вони наносять довкіллю та своєму здоров’ю.

 

Під час спалювання стерні та інших рослинних залишків повітря  стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Під час згоряння однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочасток диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях. Шкода від спалювання соломи та стерні багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги.


Також при  спалювання стерні, соломи і поживних залишків згорає гумус найбільш родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність грунту. Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур`яни.

Відповідно до вимог статті 77-1 КУпАП, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, громадянам загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3060 до 6120 грн, посадовим особам – від 15300 до 21420 грн ; за ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, громадянам - від 6120 до 12240 грн, посадовим особам – від 21420 до 30600 грн.


Також передбачена і кримінальна відповідальність відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від п’яти тисяч чотирьохсот до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 91800 до 153000 грн) або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.


Отже палії чи диверсанти?


В березні 2022 року внесені зміни до Кримінального кодексу України, що посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Підпал сухостою можуть розцінити як подачу світлових знаків ворогу. Також ці польові пожежі відволікають сили рятувальних служб та військових, які знаходяться поряд. Вони змушені витрачати сили і ресурси на боротьбу з підпалами, а не наслідками воєнних дій російських загарбників.


Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу закликає дбайливо ставитися до довкілля, не допускати фактів спалювання рослинних залишків, соломи та стерні оскільки це несе загрозу не тільки для природи, а також для життя та здоров’я людей.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці