Згідно чинних на теперішній час нормативно-правових актів України, проектування нового будівництва, реконструкція, технічне переоснащення й рекультивація полігонів твердих побутових відходів здійснюється із врахуванням встановлених норм згідно ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування" (чинні від 01.06.2020 року), "Правил експлуатації об’єктів поводження з побутовими відходами", затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.05.2012 №196 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.12.2017 №332, в редакції від 02.03.2018).
Зазначені норми поширюються на проектування нового будівництва, реконструкцію, технічне переоснащення й рекультивацію полігонів твердих побутових відходів. Вони є обов’язковими для застосування органами державного управління і нагляду, замовниками (інвесторами), проектними організаціями, підрядниками, іншими юридичними і фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності у будівництві незалежно від форм власності.
Обов’язковим є врахування категорії земель та вид використання земельної ділянки, а також розташування території для видалення та захоронення побутових відходів за межами територій водоохоронних зон та прибережних захисних смуг.
Під час розміщення полігону ТПВ слід враховувати дотримання норм щодо відстані від житлової забудови, об'єктів інфраструктури, сільськогосподарських угідь, автомобільних та залізничних шляхів, тощо.
Так, полігони ТПВ повинні бути розміщенні:
- на землях несільськогосподарського призначення, непридатних для сільського господарства, погіршеної якості, на землях, не зайнятих лісами та іншими зеленими насадженнями, за межами територій водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, територій та об’єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, земель, зарезервованих для заповідання та інших територій, що мають особливу природоохоронну цінність;
- на ділянках, де є можливість вжиття заходів і впровадження інженерних рішень, що виключають забруднення навколишнього природного середовища, розвиток небезпечних геологічних процесів чи інших негативних процесів і явищ;
- на ділянках, прилеглих до міських територій, якщо вони не включені в житлову забудову відповідно до генерального плану розвитку міста на найближчі 25 років, а також під перспективну забудову;
- на ділянках, що характеризуються природною захищеністю підземних вод від забруднення;
- за межами зон можливого впливу на водозабори, поверхневі води, заповідники, курорти тощо;
- з урахуванням рози вітрів відносно житлової забудови, зон відпочинку й інших місць масового перебування населення за межами санітарно-захисної зони;
- за межами міст;
- на відстані, не менше:
15 км від аеропортів;
3 км від межі курортного міста, відкритих водоймищ господарського призначення, об'єктів, які використовуються з культурно-оздоровчою метою, заповідників, місць відпочинку перелітних птахів, морського узбережжя;
1 км від межі міст;
0,5 км від житлової та громадської забудови (санітарно-захисна зона);
0,2 км від сільськогосподарських угідь і від автомобільних та залізничних шляхів загальної мережі;
0,050 км від межі лісу і лісопосадок, не призначених для використання з метою рекреації.
Також на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію, поширюються "Правила експлуатації полігонів побутових відходів", що затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.10.2010 за №1307/18602.
З метою удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів (ТПВ) наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10.01.2006 №2 затверджено "Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів".
Разом із цим, з початком реформи управління відходами всі полігони в Україні мають бути або приведені у відповідність до європейських стандартів екологічної безпеки, або закриті.
Нові вимоги до цих інженерних споруд Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України визначило у проєкті наказу "Про затвердження Правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації", що розроблений з метою реалізації положень частини третьої статті 40 Закону України "Про управління відходами".
Метою проекту наказу є встановлення єдиних правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації.
На даний час (27.08.2024 року) проект наказу та правила оприлюднено на офіційному сайті Міністерства.
Набрання чинності відбудеться з дня його офіційного опублікування, але не раніше дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні.
Список та посилання на нормативно-правові акти України.
1. Закон України «Про управління відходами»
2. ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування" (чинні від 01.06.2020 року)