Багатства Куяльницького лиману

Сьогодні мова піде про Чорноморську сіль, яку добували саме в Куяльницькому лимані.

У давні часи сіль була набагато більше ніж приправа. Сіль була просто необхідна у скотарстві, її використовували у сироварінні, заготівлі м’яса й риби, щоб створювати запаси для зимівлі та торгівлі. Солонина дозволила підкорити моря й океани.

Тому  у фольклорі склався образ чумака, який не рахує грошей і легко з ними розстається у шинку після успішного повернення з Криму.

Чорноморську сіль добували в Куяльницькому лимані, саме тут за часів середньовіччя пролягав так званий Чумацький шлях. З Куяльника сіль доставляли навіть у країни Європи.

Раніше сіль добували в так званих лагунах Куяльницького лиману. Територію відокремлювали, робили невеличку заглибину та десь за тиждень теплої сонячної погоди отримували шар солі.

А потім сіль просто підіймали на вози вилами, після чого вона швидко тверділа й обсихала.

На теперішній час головним показником доцільності поновлення процесу видобутку солі в Куяльницькому лимані є рентабельність.

Такий метод доволі легко і швидко відновити, але можливо добувати лише «сезонну» сіль, в літній період – усе залежить від сонця. За інвестиціями цей метод видобутку солі не дуже затратний, а за термінами реалізації – швидкий.

Обсяг добутої солі за три місяці літа може задовольнити потребу цілого міста Одеси в  солі на рік.

Але натепер на території Куяльницького лиману створений національний природний парк "Куяльницький", і незважаючи на природоохоронний статус лиман дедалі більше дрібніє та прісніє, а будь-яка промисловість може його остаточно загубити, як вважають науковці.

Тому віковий досвід добування Чорноморської солі залишається історією.

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці