За результатами проведених перевірок інспекцією встановлено низький рівень організації роздільного збирання побутових відходів в громадах

За результатами проведених перевірок Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу встановлено низький рівень організації роздільного збирання побутових відходів в громадах.

У більшості громад роздільний збір відходів організований тільки для пластику. Для інших видів відходів – скла, паперу, небезпечних відходів у складі побутових, відсутній.

Тому нагадуємо, що статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 26 Закону України «Про управління відходами» виконавчим органам сільських, селищних, міських рад надано повноваження із запровадження роздільного збирання побутових відходів та забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів.

Разом з тим, наказом Мінінфраструктури від 13.12.2023 № 1130 затверджено Методику роздільного збирання побутових відходів. Дія документу поширюється на утворювачів побутових відходів, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють операції зі збирання та перевезення побутових відходів.

Роздільне збирання побутових відходів здійснюється за такими системами:

 

-       контейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в контейнери, на об'єкти відновлення чи видалення;

-       безконтейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в пластикові пакети, на об'єкти відновлення чи видалення;

-       у пунктах роздільного збирання побутових відходів (зокрема мобільні, оснащені транспортними засобами);

-       за заявкою споживача.

 

Роздільне збирання відходів здійснюється для таких видів відходів, як папір і картон, пластик, скло, метал. При цьому створюються умови для забезпечення роздільного збирання біовідходів, текстилю, небезпечних відходів у складі побутових та інших видів відходів, що підлягають роздільному збиранню, зокрема відходів деревини, великогабаритних та ремонтних відходів, відходів зелених насаджень, упаковки, електричного та електронного обладнання, батарей та акумуляторів.


Небезпечні відходи збираються окремо від інших видів побутових відходів за такими системами збирання побутових відходів: контейнерною системою, у пунктах роздільного збирання побутових відходів (в тому числі мобільних - оснащених транспортних засобах), або за заявкою споживача, і передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

Чому роздільне збирання важливе:

 

-       збереження довкілля: зменшення обсягу відходів, що потрапляють на полігони, зменшує викиди шкідливих речовин в атмосферу та ґрунти;

-       економія ресурсів: переробка матеріалів (паперу, пластику, скла) дозволяє зменшити видобуток нових ресурсів;

-       Зменшення енергоспоживання: переробка відходів вимагає менше енергії, ніж виробництво нових продуктів.

  

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці