А ви знали, що існує біологічне забруднення навколишнього середовища?

Саме вселення чужорідних видів тварин, рослин і мікроорганізмів у природні спільноти в результаті діяльності людини і представляє собою біологічне забруднення довкілля.

 

На відміну від більшості забруднюючих речовин, які у водних екосистемах звичайно руйнуються в ході процесів самоочищення й піддаються ефективному контролю з боку людини, чужорідні організми, що успішно вселилися, можуть розмножуватися й поширюватися в навколишньому середовищі часто з непередбачуваними й незворотними наслідками.

 

На сьогодні основним механізмом поширення чужорідних організмів вважається випадкова інтродукція з баластними водами суден і дещо в меншому ступені - у складі спільнот обростань корпусів суден.

 

Більшість живих організмів, що переносяться з баластними водами, гинуть під час транспортування: процес накачування й викачування баластних вод і чужорідне середовище баластних танків згубні для багатьох організмів. Однак частина організмів зберігають здатність до життєдіяльності навіть після тривалих морських переходів.

 

До 2000 року в чорноморському басейні було зареєстровано більш ніж 55 видів чужорідних водяних рослин і тварин.

 

Хижий екзотичний молюск рапан (Rapana thomasіana), занесений з Японського моря в 1947 році, він з'їв всіх гребінців, знищив у Чорному морі цілі устричні банки й серйозно підірвав запаси мідії й інших двостулкових молюсків, що є основними біофільтраторами морської води й важливим кормовим ресурсом донних риб.

 

Великий планктоїдний гребневик мнеміопсис (Mnemіopsіs leіdyі). Він прибув сюди з Атлантичного узбережжя, та поїдає планктон. При цьому, природно, втрачають їжу планктоїдні риби - хамса, шпрот - основні промислові риби Чорного моря.

 

Процвітає зараз у Чорному морі й інший "вселенець" – водорість "десморестія", яка виділяє кислоту, що руйнує чорноморську підводну флору.

 

Небезпечним ворогом для бичків, глося, камбали й осетрових риб є  голландський крабик.

  

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці