Консервація земель: кроки до екологічної безпеки та захисту ґрунтів

Згідно зі статтею 14 Конституції України, земля є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Проте деградація земель стала серйозною екологічною проблемою в Україні, викликаною як природними, так і антропогенними факторами.

Природні фактори деградації включають посухи, засолення ґрунтів, вітрову та водну ерозію.

Антропогенні фактори — це вирубка лісів, падіння рівня ґрунтових вод, інтенсивна оранка, випалювання сухої трави та техногенне забруднення

Часто деградовані землі є небезпечними і не можуть використовуватися для господарської діяльності. Саме тому законодавство України передбачає їх консервацію — захід, що дозволяє захистити ці території та зберегти екосистеми. Порядок консервації земель затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 35.

Консервація земель здійснюється за ініціативою власника або на підставі відповідного подання територіальних органів Держгеокадастру та/або Держекоінспекції.

Консервація земель приватної власності здійснюється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, на підставі договору про консервацію земель.

Консервація земель державної та комунальної власності здійснюється за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення земельного законодавства.

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці