🌍 Державна екологічна інспекція отримала сучасне обладнання для виявлення азбесту — важливий крок до посилення екобезпеки в умовах війни

📍 Сьогодні відбувся важливий візит представника Програми розвитку ООН в Україні, під час якого обговорено ключові напрямки реформування екологічного контролю та продемонстровано роботу переданого сучасного лабораторного обладнання.

 

🔹 Серед учасників заходу:

 

Ігор Зубович — т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України;

 

Владислав Хрущ — в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу;

 

Олександр Федоренко — начальник Управління організаційної діяльності ДЕІ України;

 

Олександр Субботенко — завідувач Сектору з координації та контролю територіальних органів ДЕІ України;

 

Андрій Наконечний — проєктний менеджер Програми розвитку ООН в Україні.

 

🧪 Делегація відвідала лабораторію інспекції, де начальник відділу інструментально-лабораторного контролю Одеської області Микола Слізовський продемонстрував роботу нового поляризаційного мікроскопа Leica DM750P, переданого у межах технічної допомоги Представництва ООН в Україні у червні 2025 року.

 

Цей мікроскоп — перший та єдиний у структурі ДЕІ, який дозволяє виявляти азбестовмісні волокна у зразках повітря, пилу та мінеральних матеріалів. Внаслідок бойових дій значна територія України зазнала руйнувань житлової, промислової та критичної інфраструктури. Одним із небезпечних наслідків таких руйнувань є потрапляння азбестовмісних матеріалів, які містяться в старих конструкціях будівель.

 

Потрапляння азбесту в атмосферу несе прямі ризики для здоров’я людей і становить потенційну довготривалу загрозу для довкілля.

 

🔍 Завдяки мікроскопу можливо:

 

оперативно ідентифікувати типи азбесту (хризотиловий, амфіболовий та інші);

 

сповіщати правоохоронні органи про факти забруднення азбестом;

 

розраховувати збитки, спричинені азбестовим забрудненням;

 

зміцнювати державний екологічний контроль в зоні бойових дій і навколо.

 

🌱 «Можливість фіксації фактів забруднення азбестом в умовах війни — це захист як довкілля, так і здоров’я людей. Ми вдячні міжнародним партнерам за підтримку», — підкреслив Микола Слізовський.

 

📊 Після демонстрації відбулася робоча нарада під головуванням Ігоря Зубовича, який повідомив про схвалення Урядом Стратегії реформування державного екологічного контролю до 2029 року. У найближчий час запрацює пілотний проєкт, в якому братиме участь ДЕІ Південно-Західного округу.

 

🚙 У своєму виступі Олександр Субботенко повідомив, що наступними запланованими етапами є адаптація та прийняття в Україні відповідних європейських стандартів, які регламентують процедури відбору проб та виявлення асбестовмісних матеріалів, а також проведення навчання співробітників Держекоінспекції навичкам проведення відповідних досліджень в Варшаві цього року. Також анонсував, що незабаром Інспекція отримає нові автомобілі Renault Duster зі спецобладнанням для відбору проб води та ґрунту. Заплановане також доукомплектування дронами.

 

🇪🇺 Андрій Наконечний (ПРООН) нагадав про пріоритетність наближення українського законодавства до стандартів ЄС та вже проведену роботу з прийняття низки нормативних документів ЄС.  Він наголосив на необхідності оцінки екологічної шкоди як ключового інструменту правової відповідальності. Проєкт фінансується урядом Швеції, і в разі потреби інспекція може звертатися по допомогу в отриманні витратних матеріалів.

 

🤝 Ми вдячні партнерам з ПРООН, уряду Швеції та всім, хто підтримує розвиток державного екологічного контролю. Разом ми працюємо задля захисту довкілля, здоров’я українців та майбутнього нашої країни!

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці